Sigorta yapmayan işletmeden işçiye: Kendi aranızda maaşınız ve sigortanız hakkında konuşamazsınız

Kanyon’da bulunan Nev Lokantası, işçilere “kendi aranızda maaşlarınız ve sigortalarınız hakkında konuşamazsınız” diyerek tutanak tutturdu.

Sigorta yapmayan işletmeden işçiye: Kendi aranızda maaşınız ve sigortanız hakkında konuşamazsınız

İstanbul, Levent’te bulunan Kanyon AVM’de, Forist A.Ş.’ye bağlı Nev Lokantası’nda kendisine sigorta yapılmayan bir işinin sigorta parasını talep etmesi üzerine, işçiye “paramız yok veremiyoruz” denildi.

Çalışanın bu durumu kabul etmeyerek “aynı zaman diliminde başladığımız arkadaşımın sigortası yapıldı, benimki neden yapılmadı?” diye sorması üzerine işçiye “kendi aranızda maaşlarınız ve sigortalarınız hakkında konuşamazsınız” denildi.

Nev’de çalışan bir başka işçi, işletme müdürü tarafından köşeye çekilerek kendisine “buraya nasıl daha fazla müşteri çekebilirsiniz onu konuşmanız gerekiyor” denildi.

Nev’in işçiden savunma yazmasını istemesi üzerine savunmasını yazan işçi “işçiler robot değildir, kendi aralarında elbette konuşacak ve tartışacaktır. İşçilerin ne konuşup konuşmayacağına siz karar veremezsiniz, sigorta yapmayan, günlerdir maaşlarımızı yatırmayan sizsiniz, asıl siz bunları yapamazsınız” dedi.

Sigortası yapılmayan ve bir aydır sigortasız çalıştırılan işçi işletmeyi şikayet edeceğini söyledi. Bir haftadır maaşlarının tamamını alamayan işçiler ise hala maaşlarını bekliyor.

Leave Comment